Microsoft: Startmenyn tillbaka om 14 dagar

Publicerad 16 juni 2015 kl 02.18

Ekonomi. Det utskällda grafiska gränssnittet i operativ­systemen Windows 8 och 8.1 går snart att byta ut mot en traditionell skrivbordsmiljö – som i föregångaren Windows 7.

Dela artikeln

Det är Windows 10 som snart släpps i betaversion och som alla användare av Windows 8 och 8.1 har fått ett erbjudande om att gratis uppgradera till.

Klagomålen har varit massiva mot Microsoft som för tre år sedan avskaffade den traditionella fönstermiljön och startmenyn i Windows, genom släppet av Windows 8. Nu backar företaget och återgår till en traditionell skrivbordsmiljö, där startmenyn återkommer som standardkomponent för att öppna program.

I ett utskick till befintliga användare erbjuder företaget alla att uppgradera till Windows 10, som släpps i testversion den 29 juni i år.


"Vem är du?" Skräckslagne DN-chefen satte sig och tryckte bakom ett skåp.0 Plus

Banbrytande svenska studien. Alla deltagare återfick synförmågan efter operation.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här stoppar hjältinnan våldtäktsförsöket på tåget

"Jag såg mig själv dö." Då dök kvinnan med kameran upp – och jagade bort araben.0 

Ekonominyheter

Nära kritiska 100.000-dollarsgränsen. Samtidigt planerar Bank of America, Goldman Sachs, Deutsche Bank och Citi egna kryptovalutor.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

"Självförsvar." Småländska kvinnans andra ben sköts bort av en annan polis 2017.0 Plus

Mer från Ekonomi

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0 

Styckad tonårsflicka hittad i Spotify-rapparens bil. Konsert ställs in på Fryshuset.0