Mille Markovic mördad

Publicerad 24 januari 2014 kl 04.02

Inrikes.Porrklubbsentreprenören Mille Markovic blev ihjälskjuten under torsdagskvällen, rapporterar flera medier.

Gilla artikeln på Facebook

Det var strax innan 18-tiden under torsdagen som flera personer hörde skottlossning vid Markovics bostad i Ulvsunda i västra Stockholm.

Enligt uppgifter från bekanta sköts han med fyra skott i huvudet där han satt i sin bil och polisen uppger att en "vit bil av äldre modell" setts köra från platsen.

Mille Markovic blev känd för en större publik 2010, då han med stöd av en förfalskad bild hävdade att kung Carl XVI Gustav besökt hans svartklubb. De falska anklagelserna gavs mycket stort utrymme i media och användes som avstamp för krav på att kungen borde avgå.

"[D]et finns en gräns för vad man kan tolerera, och den linjen har Sveriges statschef passerat", skrev Peter Wolodarski i Dagens Nyheter i samband med att gangstern Markovic felaktigt utgav sig för att ha bilder som visade kungen i en komprometterande situation.

Expressen publicerade i december 2011 en bild som den grovt kriminelle Mille Markovic - tidigare dömd för bland annat förberedelse till utpressning - påstod föreställde kungen i samma rum som en lättklädd kvinna. En användare på diskussionsforumet Flashback avslöjade strax därefter att Expressens bild var en förfalskning.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Hemtjänstpersonal gav vårdtagare Hitlermustasch

Händelsen anmäld enligt lex Sarah.. Vårdtagaren blev mycket upprörd och slog själv larm.0 

Ja i KU till att försvåra grundlagsändringar

SD reserverade sig mot förslaget.. Ändringarna kan klubbas igenom helt redan strax efter riksdagsvalet.0 

Regeringen storsatsar mot "rasism" – igen

Skjuter till nytt storbelopp.. Så ska Tidögänget krossa "antimuslimsk rasism, antiziganism, antisvart rasism, antisemitism och rasism mot samer".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0