Mordet på Zaida Catalán
Mördade Zaida Catalán.

Misstänkt gripen för mordet på Zaida Catalán

Publicerad 14 april 2017 kl 14.02

Utrikes. En person har gripits misstänkt för mordet på den svenska FN-medarbetaren Zaida Catalán, uppger åklagare i Kongo enligt nyhetsbyrån Reuters.

Dela artikeln

Polismyndigheter i Kongo har gripit en person misstänkt för att ha mördat den svenska FN-experten och tidigare miljöpartistiska politikern Zaida Catalán.

Det säger Joseph Ponde, Kongo-Kinshasas högsta militäråklagare, enligt Reuters på fredagen och beskriver den gripne som en "rebell".

Ytterligare en misstänkt ska ha gripits men lyckats fly, skriver norska Dagbladet.

Kongolesiska myndigheter uppger också att fyra poliser som bar ansvaret för att övervaka de misstänkta gärningsmännen har gripits.

Det var i mars som Zaida Catalán kidnappades under ett FN-uppdrag i Kasai-regionen i Kongo-Kinshasa i Afrika, där strider pågår mellan regeringen och milisgrupper. Ett par veckor senare hittades hon död tillsammans med en amerikansk kollega och deras tolk. Enligt BBC var kvinnan halshuggen medan mannens kropp var intakt.

I början av 2000-talet var Zaida Catalán språkrör för Miljöpartiets ungdomsförbund Grön Ungdom tillsammans med Gustav Fridolin, nuvarande utbildningsminister. Catalán var utbildad jurist vid Stockholms universitet och arbetade inom FN som expert på mänskliga rättigheter.

Detta är första gången någonsin som FN-experter försvinner i Kongo, enligt Human Rights Watch.


Här får han plötsligt nog av PK-propagandan. "En vän till mig betalar numera beskyddarpengar för att sonen inte ska bli attackerad på väg till skolan."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Hulk Hogan är död. Amerikanska wrestlingikonen har avlidit efter hälsorykten.0 

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0