Elisabeth Svantesson.

M:s svar på varför man skriver sig på annan adress: Vi följer inte samma regler som "vanliga dödliga"

Publicerad 3 maj 2019 kl 15.18

Inrikes. Moderaternas toppnamn Elisabeth Svantesson har hamnat i blåsväder sedan hon skrivit sig på annan adress än familjen och fått ersättning för dubbelt boende, avslöjar TV4. Samtidigt skickades posten till familjens hem i Stockholm.

Dela artikeln

Det är Moderaternas ekonomiskpolitiska talesperson Elisabeth Svantesson som hamnat i medialt trubbel sedan hon 2015-2017 varit skriven i familjens fritidshus i Nora, och fått ersättning för dubbelt boende. Samtidigt var övriga familjen skriven i en bostadsrätt i Stockholm, dit hon ska ha fått sin post skickad.

Svantesson har inte uttalat sig själv men låter meddela att hon inte brutit mot några regler.

Hon får stöd av bland andra Hanif Bali.

"Hon är örebroare och representerar sin valkrets, därför självklart att vara skriven där", skriver han på Twitter.

Men många är ändå upprörda och menar att Svantesson utnyttjat bidragssystemet, som ska givit henne 50.000 kronor extra per år fram till 2017. Hon har samtidig taxerat närmare 1,5 miljoner per år.

"Betala sommarstugorna själva, kära moderater", menar Expressen.

Saken blev kanske inte bättre av det svar som Moderaternas biträdande presschef Niklas Gillström gav till TV4 på torsdagskvällen.

– Riksdagsledamöterna har ju… följer ett annat regelverk när det kommer till mantalsskrivning än vad vanliga dödliga gör så att säga, sade han till tv-kanalen.

TV4 Nyheterna bekräftar att Svantesson är "juridiskt rent" men anser att hon befinner sig i en "etisk gråzon", inte minst eftersom hon själv varit tydlig i sin kritik mot just bidrag.


Nyheter från förstasidan

Här "förskönar" nya konstverket Göteborg

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Två barn låg bakom dödsskjutning på restaurang

Hårresande detaljer i bevistalan.. 13-åring höll i mordvapnet – fick hjälp av 14-åring.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0