Muslimsk sekt höll barn fångna under jord

Publicerad 9 augusti 2012 kl 08.35

Utrikes.En muslimsk sekt som levde i katakomber har upptäckts i Ryssland. Sektledaren åtalas nu för grymhet mot barn för att ha hållit dem under jord.

Gilla artikeln på Facebook

Mullan Faizrakhman Sattarov, 83, utnämnde sig själv till profet i strid mot islams läror och skapade en sekt. Han övertalade sina anhängare att avskärma sig från omvärlden och för mer än 10 år sedan började de att gräva ut katakomber under ett hus utanför Kazan i Tatarstan, Ryssland.

Sekten upptäcktes under en polisutredning om attacker mot muslimska imamer i den muslimskdominerade republiken Tatarstan. Polisen fann 27 barn och 38 vuxna i ett system av celliknande rum som sträckte sig åtta våningar under huset. Där levde sektmedlemmarna under dåliga hygieniska förhållanden och dålig ventilation.

19 av barnen var underåriga och det yngsta var ett år gammalt. Enligt rysk media ska några av barnen aldrig ha sett dagsljus. Sattarov och tre andra sektmedlemmar åtalas nu för grymhet mot barn. Barnen har omhändertagits eller förts till sjukhus.

Enligt den ryska hemsidan Islam News som citeras av BBC utnämnde Sattarov sig själv till profet i mitten av 60-talet efter att han hade tolkat gnistor från trådbus som en gudomlig eld från Allah.

Sekten erkänner varken ryska lagar eller andra imamers auktoritet. Endast ett fåtal sektmedlemmar fick lov att lämna underjorden för att arbeta på marknaden.

Kazan ligger vid Volga och har mer än 1,5 miljoner invånare och kommer med andra ryska städer att stå värd för världsmästerskapet i fotboll 2018.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Åtgärden som fått riktiga kvinnor att protestera. Men gymmet vägrar göra något åt kontroversielle besökarens beteende.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här är transvestiten bakom massmordet i Kanada

Polisen gick ut med att det var en "kvinna". Men det var ingen riktig kvinna den här gången heller.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Utrikes

Netanyahu i Vita huset – för sjunde gången

Nya krigs-vallfärden till Washington.. Försöker förmå Trump att ställa stenhårda krav som Iran inte kan gå med på.0 

Kongressledamöter hotar hänga ut maskade namn i Epstein-filerna

Massie och Khanna har fått läsa ocensurerade dokumenten.. "Det vi är ute efter är männen som Jeffrey Epstein försåg med kvinnor genom människohandel."0 

Efter Epstein-avslöjandet. Tidigare norska statsministern utreds för grov korruption.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Karin Månsdotters grav öppnas. Forskarna ska undersöka frillan som blev drottning.0 

Dilbert-skaparen och PK-kritikern Scott Adams är död. Ex-frun läste upp sista meddelandet i Adams direktsändning.0