Coronaviruset
Angelo Borrelli, chef för Italiens civilförsvarsmyndighet.

Mycket snabb spridning i Italien: 1.694 smittade

Publicerad 1 mars 2020 kl 19.37

Utrikes. Antalet människor i Italien som har bekräftats smittade av coronaviruset har nu ökat till 1.694, meddelade myndigheterna på söndagskvällen. Av de smittade har hittills 34 personer dött.

Dela artikeln

Spridningen av covid-19 fortsätter att eskalera. Under lördagsdygnet ökade antalet smittade från 820 till 1.128, men nu är siffran uppe i hela 1.694.

Det bekräftade Angelo Borrelli, chef för Italiens civilförsvarsmyndighet, på söndagskvällen enligt Huffington Post.

Ytterligare fem av de smittade har dött under det senaste dygnet. Den totala antalet döda är nu uppe i 34 och antalet tillfrisknade är 83.

Majoriteten av de smittade finns i regionen Lombardiet (984), följt av Emilia-Romagna (285) och Veneto (263), skriver Huffington Post. Enligt Angelo Borrelli hålls 51 procent av de drabbade isolerade i hemmet. Resten vårdas på sjukhus för symptom. Cirka 9 procent av fallen får intensivvård.


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0