Arkivbild.

Myndigheter vill förbjuda skolavslutning i kyrkan

Publicerad 9 juni 2017 kl 14.01

Inrikes. Svenska myndigheter och politiker arbetar för att förbjuda skolavslutningar i kyrkan. Men det vill inte svenska folket. Det visar en ny analys av SOM-institutets statistik gjord av Viktor Aldrin, forskare vid Högskolan i Borås.
– Det är tydligt att myndigheterna inte gillar skolavslutningar i kyrkan, säger han.

Dela artikeln

SOM-institutet har undersökt frågan om ett förbud mot skolavslutningar i kyrkan i tre av sina nationella SOM-undersökningar – 2011, 2012 och 2016. Det är dessa som Viktor Aldrin har analyserat.

– Det viktigaste resultatet är att svenska folket inte vill ha ett förbud. Hela 78 procent vill ha kvar möjligheten att fira skolavslutning i kyrkan, säger han.

Endast fem procent av allmänheten tycker att ett förbud är bra eller ganska bra.

– Mest positiva till ett förbud är de som röstar på Västerpartiet, Feministiskt initiativ och Miljöpartiet, förklarar Aldrin.

Men trots att allmänheten vill ha kvar skolavslutningar i kyrkan, strävar politiker, Skolinspektionen, Diskrimineringsombudsmannen och beslutsfattare inom Socialdemokraterna för att införa olika former av förbud, påpekar Viktor Aldrin.

– Det är tydligt att myndigheterna inte gillar skolavslutningar i kyrkan, säger han.

Han har också kunnat se ett samband mellan inställningen till ett förbud mot skolavslutningar i kyrkan och om man firar andra religiösa högtider. Undersökningen visar att 94 procent firar jul och att det är de som inte firar jul som är kritiska till skolavslutning i kyrkan. Muslimer som firar högtiden eid al-fitr vill inte ta ställning i frågan.

– Det finns en mytbildning om att det är muslimerna som vill förbjuda skolavslutningar i kyrkan. Men detta stämmer inte, säger Viktor Aldrin.

I själva verket är det alltså myndigheter och politiker som vill införa ett förbud, samt feminister, vänsterpartister och miljöpartister.

"Sammanfattningsvis kan konstateras att en överväldigande del av det svenska folket är tydligt emot ett förbud mot skolavslutningar i kyrkan (och har varit så sedan 2011). Denna åsikt delas emellertid inte helhjärtat av centrala beslutsfattare i landet såsom regeringspartiet Socialdemokraterna. Även skolmyndigheterna Skolverket och Skolinspektionen ställer sig båda kritiska till fenomenet, men accepterar en mycket begränsad form av skolavslutningar i kyrkan", står det i rapporten.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Ökad riskbenägenhet, lägre empati... Nu slår forskarna larm om vanliga värktabletternas okända effekter.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Yttrandefriheten begränsas efter judisk protest: "Det öppna samhällets fiender"

Fredrik Kärrholm (M): "Tyvärr helt nödvändigt". M-toppen presenterar nya tuffa begränsningar "efter den senaste tidens händelser".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

"Risk för korrupta opinionsmätningar 2026"

Nu lyfts riskerna för manipulation.. "Kan opinionsundersökningar bidra till politisk korruption i väst? Svaret är dessvärre ja".0 

Björn Borg var nära att knarka ihjäl sig

Berättar själv i ny bok.. "Farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös".0 

Flashback åtalas för åsiktsbrott

Åklagaren: Flera inlägg var "uppenbar" hets mot folkgrupp.. Nu åtalas administratören för brott mot lagen om elektroniska anslagstavlor.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0 

Björn Söder släpper AI-låt om kärleken till Israel. Även en Karl XII-låt har släppts.0