Amerikanska spaningsplanet

UD:s pinsamma tabbe – bekräftade av misstag

Publicerad 31 juli 2014 kl 18.37

Inrikes. Såväl försvarsmakten som UD har vägrat uttala sig om Svenska Dagbladets uppgifter om att det plan som den 18 juli kränkte Sveriges luftrum var ett amerikanskt signalspaningsflygplan. Men en presstalesperson på UD råkade på torsdagen bekräfta uppgifterna – av misstag.

Dela artikeln

Presstalespersonen skulle i intervjun med SvD berätta om att UD kallat upp en representant för det aktuella landets ambassad, och råkade uppenbarligen säga lite för mycket.

– Det var en företrädare för den amerikanska ambassaden. Nu råkade jag försäga mig. Det får du inte skriva. Men vi säger inte vilket land det är.

En annan presstalesperson på UD dementerar uppgifterna för SvD.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Hotade SD-politiker med åtal i kommunfullmäktige. Ingela Svensson (V) börjar skrika hysteriskt när hon får frågor om saken.0 Plus

Mer från Inrikes

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0