Val 2014

En av 15 väljer Reinfeldt i invandringsfrågan

Publicerad 22 augusti 2014 kl 13.21

Inrikes. En av 15 svenskar tycker att Moderaterna har den bästa politiken inom invandring och flyktingmottagande, enligt Novus opinion. Av riksdagspartierna har Sverigedemokraterna störst förtroende, där 23 procent av väljarna föredrar SD i invandringspolitiken.

Dela artikeln

Statsminister Fredrik Reinfeldt och hans parti får en lägre siffra än Socialdemokraterna, som har 16 procent i samma fråga.

Större delen av svenska folket anser dock inte att invandringspolitiken är särskilt viktig, trots att invandringen med kringkostnader för välfärd och bidrag är den kanske största utgiften i statens budget.

I senaste mätningen var andelen som uppgav invandringen som en av de viktigaste frågorna 41 procent i Storbritannien, 22 procent i Tyskland, och 20 procent i Danmark. I Sverige angav bara 11 procent att invandringen var en av de viktigaste frågorna 2014, skriver statsvetaren Anders Sundell i sin blogg på DN.se.

 


Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

SD: Vi finansierar sänkt matmoms med minskad invandring

Presenterar: "Folkets budget".. Men i själva verket ökar SD anslagen till just migration.0 

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur