Oroligheterna i förorten

"Rena KRIGSZONEN!! Bränder, explosioner och massa rebeller..." – stora oroligheter i Fittja

Publicerad 18 september 2014 kl 23.49

Inrikes. Det är just nu rejält oroligt i miljonprogramsförorten Fittja söder om Stockholm, enligt vittnesuppgifter från platsen. Men polisen vill lugna de boende i området – de explosioner som hörs är helt enkelt knallskott och ingenting, förutom möjligen en papperskorg, har förstörts.

Dela artikeln

Gäng har anlagt bränder och ett antal explosioner har skakat förorten den senaste timmen.

– Knallskott har man kastat, säger Mats Lindberg, vakthavande befäl på Stockholmspolisens länskommunikationscentral i telefon till Fria Tider.

– Det är ett 40-tal ungdomar som är ute, men det är inga som har blivit skadade eller något sådant, fortsätter han.

Lindberg uppger att det däremot inte har tänts eld på några bilar ikväll, något som dock motsägs av bilder som postats på Twitter.

– Det har varit någon papperskorg tidigare och sedan har man vid något tillfälle hällt någon vätska på asfalten som har brunnit, men det är inget som är förstört eller så, förklarar han.

Många Fittjabor uttryckte dock sin oro över explosionerna, brandröken och oroligheterna i Fittja på sociala medier såsom Twitter.

 


Nyheter från förstasidan

Kyrkoherde dömd för fejkade nazisthot

Hotade sig själv och skyllde på NMR. Nu döms flyktingvurmande kyrkoprofilen till villkorlig dom.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

SD:s mesiga återvandring får kritik: "Bör helt sonika skickas hem"

Politikernas hårda omdöme i Aftonbladet.. "Återvandringsbidrag bör riktas till invandrare som hunnit bli medborgare".0 

Åkesson om varför SD inte ändrar något: "För krångligt"

"Jag är frustrerad över den svenska lagstiftningsprocessen".. Erkänner uteblivna resultatet – men skyller allt på "den svenska förvaltningstraditionen" i ny DN intervju.0 

Slemmige Obama äter upp svenska daggmaskar

Invasiva arten förstör ekosystemet.. Objudna gästen från Latinamerika kan bli ett stort problem.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0