SDU vill lära av österrikare i Almedalen

Publicerad 12 april 2012 kl 20.53

Inrikes.Österrike är mer än Wolfgang Amadeus Mozart, edelweiss och lederhosen. Det tar Sverigedemokratisk ungdom fasta på och bjuder in företrädare för ett nationellt ungdomsförbund till gotländska Almedalen i sommar.

Gilla artikeln på Facebook

Sverigedemokraternas ungdomsförbund, SDU, vill bli bättre på att nå svenska ungdomar med sin nationella politik.

För att lyckas med detta blickar SDU över landgränserna och bjuder in det österrikiska ungdomsförbundet Ring Freiheitlicher Jugend, RFJ, till Almedalen i sommar. Ledande ungdomspolitiker från RFJ kommer där att delta i ett seminarium med temat ”Nationalismen blomstrar i Europa - vad kan Sverige lära av Österrike?”.

– För oss är det viktigt att knyta kontakt med likasinnade ungdomsförbund i Europa. Vi besökte SDU:s kongress i höstas och har mycket gemensamt med dem. Vi hoppas på att inspirera svenskarna till lika stora framgångar som vi har haft i Österrike, där numera runt hälften av landets ungdomar anger att de sympatiserar med ett nationalistiskt parti, säger RFJ:s ordförande Udo Landbauer i ett pressmeddelande.

Målet är att RFJ och dess socialkonservativa och EU-skeptiska moderparti Freiheitliche Partei Österreichs inhemska framgångar ska inspirera SDU:s arbete i Sverige.

– Det är inte utan stolthet som vi tar emot FPÖ i Visby. Vårt partis framgångar är ännu i sin linda medan utvecklingen i Österrike gått mycket längre, mycket tack vare FPÖ. Vi diskuterar hur FPÖ har lyckats bli så stora och framför allt vad vi kan lära av dem här i Sverige, säger Gustav Kasselstrand, ordförande och internationell sekreterare i SDU.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Polis gav liggande somalier elchock i huvudet – slipper fängelse

Efter dramat på Stureplan.. Får samhällstjänst för sin "drivstöt" mot försvarslöse mannen, som svimmade.0 

Nu vill Kristersson "se över" sin egen könsbyteslag

Efter uppmärksammade skräckfallen.. M bedyrar samtidigt att man fortfarande tror på lagens syfte.0 

Vetenskap

Inte nyttigt mata bin med socker. Problem när bin inte får leva på sin egen honung.0 

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Kultur

Ingen vill längre anlita Henrik Schyffert: "Väldigt tomt i kalendern". Åkte land och rike runt och sjöng invandringens lov.0 

New York Times utser groyper till årets nyord. Antisemitiska internetfenomenet toppar prestigefulla listan.0