Upphovsrättslobbyns feministiska krav: Stryk "upphovsman"

Publicerad 19 november 2014 kl 19.37

Inrikes. Ordet "upphovsman" är ett uttryck för könsmaktsordningen och måste därför ersättas av "upphovsperson" i lagtexten. Det kräver Konstnärliga och Litterära Yrkesutövares Samarbetsnämnd, Klys, som företräder 30.000 professionella kulturskapare när det gäller bland annat upphovsrätt.

Dela artikeln

I en skrivelse till Justitiedepartementet förtydligar Klys i dag sina feministiska synpunkter angående den pågående redaktionella översynen av upphovsrättslagen.

– Språk och begrepp är viktiga, inte minst i lagstiftningen. De speglar inte bara strukturer i vårt samhälle, utan påverkar det också. Därför anser vi på KLYS att det är dags att byta ut begreppet upphovsman till det mer könsneutrala “upphovsperson” i upphovsrättslagen, säger Mats Söderlund, ordförande för KLYS och tillika författare och poet i ett pressmeddelande.

Klys vill också att kulturskaparnas egna organisationer i allt högre utsträckning använder sig av begreppet "upphovsperson" istället för upphovsman i avtal och i andra juridiska sammanhang, "som ett led i en ökad medvetenhet kring jämställdhetsfrågor i kultur- och medievärlden".

"I ljuset av hen och en-intåget i svenska språket ter det sig också aktuellt och relevant att nu överge begreppet upphovsman även i lagstiftningen", skriver organisationen.

– Vi vet att kulturskapare vill ha en könsneutral upphovsrättslag. Balansen mellan antalet män och kvinnor bland de yngre medlemmarna i våra medlemsorganisationer ökar, vilket är en glädjande tendens. Vi på Klys vill stärka den utvecklingen, inte minst genom att påverka hur vi benämner dessa personer i lagtexten och i andra sammanhang. Det är helt enkelt dags att göra även upphovsrätten genusmedveten, säger säger Ulrica Källén Lörelius, verksamhetsledare och jurist på Klys.


Nyheter från förstasidan

Flyttade hem till Sydkorea efter 55 år som adopterad i Sverige

"Skönt att se ut som alla andra". Samtidigt växer frågorna om Ulf Kristerssons inblandning i olagliga adoptioner från Asien.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Inrikes

Flyr i batik när polisen stormar asylförvaret

Kvinnornas panik när ordningsmakten slår till.. Nattliga besökarna flyr med sina tillhörigheter – i ett moln av tårgas.0 Plus

DO ska bekämpa "rasism på krogar"

Får nytt uppdrag av Tidöregeringen.. "Besökare behöver mer stöd och kunskap att våga anmäla."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0 

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0