Hemliga förhandlingar för att slippa nyval

Publicerad 22 december 2014 kl 08.51

Inrikes. Företrädare för regeringen och allianspartierna har de senaste dagarna träffats i hemlighet för att diskutera hur Sverige ska kunna styras med en minoritetsregering. Om de kommer överens så kanske det inte blir något nyval i mars, enligt källor till SVT Nyheter.

Dela artikeln

De samtal som förs ska inte handla om sakfrågor utan snarare om formfrågor – närmare bestämt hur en minoritetsregering ska kunna få igenom sin budget i riksdagen. Förhandlingarna sker dock inte på partiledarnivå.

– Från regeringens sida är det ytterst finansminister Magdalena Andersson och från allianspartierna deltar bland annat ett par av deras ekonomiskpolitiska talespersoner, säger SVT:s politiska reporter Kerstin Holm i måndagens Gomorron Sverige.

Om de två blocken lyckas komma överens om en regeländring så kommer Stefan Löfven förmodligen att ändra sitt beslut att utlysa nyval i slutet av december, enligt Holm.

– Då kan regering fortsätta regera, men med alliansens budget under 2015 och åren därefter kunna få igenom sin egen budget, säger Kerstin Holm i Gomorron Sverige.


Nyheter från förstasidan

Netanyahu: Israel ska ta över hela Gaza

Området ska "utplånas" och "rensas" på människor. Israel går till slut med på att släppa in "minimalt" med mat – "av diplomatiska skäl".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0