Invandrarprotesten i Östersund
Utsatt för påtryckningar? Busschauffören har ändrat sig om asylsökarna.

Busschauffören om asylsökarna: "Det var jättegoa killar"

Publicerad 4 januari 2015 kl 13.08

Inrikes. Den busschaufför som körde de protesterande asylsökarna till asylboendet i Grytan utanför Östersund tycks ha ändrat uppfattning om dem.
– Det var jättegoa killar, säger han nu.

Dela artikeln

Han fick sin buss ockuperad och han blev bestulen på sin dator, något som han skrev om på Facebook under nyårsafton.

Asylsökarna stal busschaufförens dator

SR-journalisten Jens Ganman, som flera gånger varit på plats vid asylboendet, beskrev bussresan på följande sätt på sin Facebooksida:

Busschauffören skulle dels "ratta bussen på förrädiskt halkiga vägar upp till Jämtland, dels fungera som kontaktperson för 30 förvirrade och allt mer aggressiva människor som så sakta började inse att det de fått höra om Sverige som ett land av mjölk och honung kanske inte stämde".

Trots det tycks chauffören nu ha gjort en helomvädning apropå de stökiga och tjuvaktiga asylsökarna.

– Det var inga problem alls, det var jättegoa killar. De var trevliga och vi pratade en del under resan, säger han till ltz.se.

Tidigare har busschaufförens kritiska Facebookinlägg tagits bort och många frågar sig nu om han utsatts för påtryckningar för att inte yttra sig för kritiskt om sina upplevelser. När Fria Tider ringde upp busschauffören i fredags var han inte särskilt pigg på att prata.

– Jag har inte lust att ha någon intervju, sade han då.


Nyheter från förstasidan

Tidöplanen: Upp till 400.000 kronor i klimatavgift för villaägare

Nya chockförslaget. Den som inte kan betala erbjuds banklån och avbetalningsplan.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Misstänkt spion gripen i Stockholm

Säpo bekräftar.. "Personen anhölls efter en insats häromdagen."0 

Regeringen vill utvisa pro-ryska invandrare: "Bristande vandel"

Gummibegreppet konkretiseras äntligen.. Den som inte tycker som regeringen ägnar sig åt "bristande vandel", klargör regeringen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0