160.000 industrijobb har försvunnit

Publicerad 20 januari 2015 kl 07.02

Inrikes. Sedan år 2000 har drygt 163.000 jobb försvunnit från den svenska industrin – och trenden visar inga tecken på att avta, rapporterar Sveriges Radio.

Dela artikeln

Enligt IF Metalls förbundsordförande Anders Ferbe rör det sig om en avindustrialisering som kan få förödande effekter.

– Det är oerhört allvarligt. Vi har sedan millennieskiftet, och även dessförinnan, sett en vikande trend när det gäller industriproduktion och industrikapacitet i Sverige, säger han till Sveriges Radio.

Sedan 1990-talet har svenska politiker haft som målsättning att skapa ett "kunskapssamhälle" bestående av en stor kärna högskoleutbildade individer som arbetar inom tjänstesektorn. Samtidigt har andra länder – framför allt i Asien men även i Europa – tvärtemot satsat på att stärka sina industrier för att skapa en långsiktigt hållbar ekonomi.

– Jag hoppas att vi slipper nyindustrialisera Sverige utan att vi istället kan ta var på den industri som finns här nu och se till att vi skapar bättre förutsättningar, säger Anders Ferbe.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

Ja i KU till att försvåra grundlagsändringar

SD reserverade sig mot förslaget.. Ändringarna kan klubbas igenom helt redan strax efter riksdagsvalet.0 

Regeringen storsatsar mot "rasism" – igen

Skjuter till nytt storbelopp.. Så ska Tidögänget krossa "antimuslimsk rasism, antiziganism, antisvart rasism, antisemitism och rasism mot samer".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0