Jean-Marie Le Pen

Nationella fronten utesluter Jean-Marie Le Pen

Publicerad 20 augusti 2015 kl 22.11

Utrikes. Det franska islamkritiska partiet Nationella fronten har beslutat att utesluta partiets grundare Jean-Marie Le Pen, rapporterar Le Figaro.

Dela artikeln

För en månad sedan gick partiet till domstol för att försöka ta ifrån Jean-Marie Le Pen sin status som "hedersordförande" på livstid. Då ogiltigförklarade domstolen partiets beslut.

Jean Marie Le Pens advokat Frédéric Joachim säger till fransk media att han är övertygad om att beslutet om uteslutningen också kommer att bli föremål för domstolsprövning.

Uteslutningen av Jean Marie Le Pen är en del av en familjefejd mellan honom och dottern Marine Le Pen, som idag är partiets ordförande. Den utgör också ett försök att markera distans mot partiets historia, där Jean Marie Le Pen bland annat har dömts för att ha "förringat" den historiska betydelsen av Förintelsen.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0