Arkivbild.

Två terrorister bland asylsökarna i Ungern

Publicerad 8 september 2015 kl 19.53

Utrikes. Två arabiska terrorister togs på bar gärning av Ungerns underrättelsetjänst när de försökte ta sig in i Europa genom att gömma sig bland andra asylsökare.

Dela artikeln

Terroristerna avslöjades via sina konton på Facebook, skriver Sputnik med hänvisning till den ungerska tv-kanalen M1.

Männen publicerade fotografier där de poserar med vapen någonstans i Syrien eller Irak. I andra fotografier är de redan i Europa, där de ler och hälsar på sina Facebook-vänner.

Vad de misstänkta terroristerna heter och i vilket land de numera befinner sig framgår inte av rapporteringen.

Fria Tider Plus rapporterade i går om att 4.000 terrorister från Islamiska staten enligt brittiska medier beräknas ha tagit sig till Europa som flyktingar. Terroristerna blandar sig i flyktingströmmen i Turkiet och tar sig genom Medelhavet till Italien, Frankrike och Sverige.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0