Polisen förnekar vapengömma på asylboende

Publicerad 4 november 2015 kl 14.12

Inrikes. Avpixlat rapporterade igår om att polisen hittat en vapengömma på ett asylboende i jämtländska Krokom och att Säpo var inkopplade i fallet. Men varken polisen eller Säpo säger sig ha någon kännedom om fallet.

Dela artikeln

I sin artikel skriver Avpixlat att upptäckten gjordes under förra veckan i samband med att ett energibolag skulle läsa av mätarna i asylboendets värmepanna. Enligt bloggen hittade polisen "flera riktiga skjutvapen" och Säpo ska därefter ha kopplats in.

Jämtlandspolisens vakthavande befäl säger dock till Fria Tider att polisen inte känner till uppgifterna om vapengömman.

– Jag sitter ju som vakthavande befäl och ingen polis har varit inblandad i ett liknande ärende.

Inte heller Fredrik Milder, pressekreterare på Säpo, säger sig ha kännedom om fallet.

– Det är ingenting som jag har information om, säger han till Fria Tider.

Jan Sjunnesson, som skrivit artikeln på Avpixlat, bedömer att hans källor är säkra.

– Jag har bra källor men kan inte säga vilken typ av källor det är. Det är personer som sett vapnen framför sina egna ögon, säger han till Fria Tider.

Artikeln är rättad: Det vakthavande befäl Fria Tider talat med hör till Jämtlandspolisen.


Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Integrationsförebild vägrade släppa fram ambulans vid hjärtstopp – döms

”Kändisarnas favoritchaufför” fälls. Mediehyllade taxiföraren Muhamed Dzinic hånskrattade och körde sakta när ambulansen försökte komma fram.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0