Solstorm stoppade flygtrafiken

Publicerad 4 november 2015 kl 18.29

Inrikes. Under eftermiddagen stoppades all flygtrafik från flygplatserna i södra Sverige och från Arlanda. Även Landvetter och Bromma påverkades. Orsaken var att en solstorm orsakade kraftiga störningar i radarsystemet.

Dela artikeln

Störningarna ska ha gjort att planen inte synts på flygplatsernas flygplatsernas radarsystem. Vid 17-tiden kom trafiken igång igen efter ett uppehåll på mer än en timme.

– Problemen ska ha berott på atmosfäriska störningar. Det är tydligen väldigt speciella väderfenomen med magnetfält som har påverkat flygtrafikledningens radar, säger Ulf Wallin, Swedavias presschef, till Ekot/TT.

Enligt Luftfartsverket rörde det sig om en solstorm. Solstormar är utbrott på solen som orsakar utsläpp av stora partiklar som, när de träffar jorden, växelverkar med jordens magnetfält som styr dem mot polarområdena där de orsakar norrsken eller sydsken. Men solstormarna kan också orsaka stora strömavbrott och störa satelliter och andra kommunikationssystem.

Fria Tider skrev förra veckan om en ny studie som visade att två extrema solstormar inträffade i Grönlands och Antarktis isar för drygt 1.000 år sedan. Stormar av den magnituden skulle kunna slå ut delar av det moderna samhället.

– Om sådana solstormar skulle drabba jorden i dag, skulle det få förödande konsekvenser för vår strömförsörjning, liksom för våra satelliter och andra kommunikationssystem, sade Raimund Muscheler vid Lunds universitet i samband med att studien publicerades.


Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0