Saakasjvili och Ukraina
Michail Saakasjvili, t.h.

Nu vill Saakasjvili leda Ukraina

Publicerad 5 november 2015 kl 11.19

Utrikes. Michail Saakasjvili, Odessas guvernör och Georgiens före detta president, uppger sig nu vara redo att ta plats som premiärminister i Ukraina.

Dela artikeln

Under sin tid som president i Georgien lyckades Saakasjvili nästan få till stånd ett storkrig mot Ryssland år 2008, då han invaderade Sydossetien och sköt skarpt mot ryska fredsbevarande trupper.

Sedan 2013 är han åtalad i hemlandet för flera korruptionsbrott. Bland annat ska han ha använt skattemedel för privat konsumtion och beordrat polisen att avbryta en demonstration med våld. Han levde i flera år i landsflykt i USA för att undvika rättegången.

Efter den USA-stödda statskuppen i Ukraina 2014 belönades Michail Saakasjvili med en post som guvernör i Odessas län och erhöll dessutom ukrainskt medborgarskap.

I en intervju med Politico säger den internationellt efterlyste politikern nu att han vill axla rollen som Ukrainas premiärminister.

– Jag skulle vilja delta i stora omdaningar och reformer, oavsett i vilken egenskap så kommer jag klara det, säger han till tidningen och tillägger att han vill skydda Europa mot rysk invasion.

En namninsamling för att utnämna Saakasjvili till premiärminister fick tidigare tillräckligt många underskrifter på president Porosjenkos webbplats för att beaktas av statschefen. Pjotr Porosjenko anmärkte senare att Saakasjvili skulle bli utmärkt premiärminister – i Georgien. Den ukrainske presidenten passade också på att förtydliga att det är parlamentet och inte han själv som utser premiärministern.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0