Två flyktingbarn våldtog pojke i Uppsala

Publicerad 6 januari 2016 kl 19.03

Inrikes. Två ensamkommande flyktingbarn har anhållits misstänkta för att ha våldtagit en pojke på ett boende i Uppsala, rapporterar  Uppsala Nya Tidning.

Dela artikeln

Så sent som igår anhölls två ensamkommande flyktingbarn i Alvesta i Småland misstänkta för en grov våldtäkt på en minderårig pojke.

Idag anhölls två andra flyktingbarn, som båda påstår sig vara 16 år, för att ha våldtagit en pojke i Uppsala. Våldtäkten anmäldes vid 20-tiden på tisdagskvällen.

– Han har blivit våldtagen på ett familjehem för ensamkommande flyktingbarn där han bor tillsammans med två 16-åringar, säger Kenneth Sundin, vakthavande befäl vid Uppsalapolisen till UNT.

Polisen har under dagen hållit förhör med de två misstänkta gärningsmännen, som anhölls under eftermiddagen. Brottsrubriceringen är våldtäkt mot barn, sexuellt ofredande och olaga tvång.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Våldtog på äldreboende – slipper utvisning

"Barnen skulle drabbas hårt." SD-kvinna säger att hon ville utvisa – men röstade ändå för att afrikanen skulle få stanna.0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0