USA-valet

Carl Bildt till attack mot väljarna i USA: "Galna"

Publicerad 10 februari 2016 kl 16.25

Inrikes. Carl Bildt, 66, blandar sig nu i presidentvalet i USA – genom att förolämpa hela delstaten New Hampshire.
"Jag trodde att New Hampshire var en rätt anständig liten plats. Den här morgonen verkar de vara fullkomligt galna", skriver den svenske politikern på Twitter.

Dela artikeln

Det är många journalister, politiker och lobbyister i USA som är chockade och upprörda över resultatet av nattens primärval i New Hampshire. I båda partierna vann nämligen kandidater – Donald Trump och Bernie Sanders – som varken finansieras av storbankerna eller av särintressen.

Men även i Sverige rådde dystra miner under onsdagsmorgonen. En av dem som grep tillfället att lägga sig i den demokratiska processen i USA var Carl Bildt (M), som blev så arg att han på Twitter dömde ut hela delstaten New Hampshire som "galen".

Inlägget har fått flera att kritisera den 66-årige politikern.

"Carl Bildt gillar fyra saker: Hillary, media, Wall Street och krig", skriver en användare.

"Han har gjort allt för att sälja sig till USA-lobbyn", fyller en annan i apropå Carl Bildt.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Regeringen välkomnade turkdömde "journalisten" på Arlanda

Statsministern: "Välkommen hem Joakim!". Prominent mottagande när AFA-Medin landade i Sverige efter 51 dagar i turkiskt förvar.0 

Kvinnliga polisens reaktion vid ingripandet i Örebro

"Vi kommer backa undan".. Ivriga diskussionen med kollegan om att retirera från platsen.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0