Brottsvåg på badhusen

Frivilliga "tafsvakter" på badhus i Kalmar

Publicerad 15 februari 2016 kl 08.33

Inrikes. I Kalmar simhall befinner sig en grupp frivilliga "tafsvakter" för att hålla ögonen öppna efter sexuella övergrepp i badvattnet.

Dela artikeln

Bakgrunden är den våg av sexövergrepp och andra brott som inträffat på badhus runtom i Sverige i skuggan av höstens asylkaos, då tiotusentals arabiska män vällde in illegalt i landet för att söka bidrag och asyl.

Nyhetssajten 24Kalmar rapporterar att en grupp unga kvinnor nu har startat Facebook-gruppen “Tafsvakten” för att organisera frivilliga som vill hålla koll på badhusen.

Nu kan fenomenet uppstå i andra delar av landet. Enligt en av tjejerna bakom projektet ska redan ett initiativ finnas i Stockholm.

– Spridningen har varit otrolig och det gör mig jätteglad. Det var precis det jag ville, säger Siri Bernhardsson, som startade Facebook-sidan, till 24Kalmar.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0