Birger Schlaug.

Schlaug riktar hård kritik mot språkrören

Publicerad 22 april 2016 kl 11.26

Inrikes. Miljöpartiets före detta språkrör Birger Schlaug anser att partiet har blivit toppstyrt och präglas av en osund kompiskultur. Det framgick under en intervju med SVT:s Gomorron Sverige på fredagen.

Dela artikeln

Schlaug var i studion för att kommentera de skandaler som skakat MP de senaste veckorna. Istället gav han uttryck för ett mer djupgående missnöje med hur partiet har utvecklats.

MP-veteranen slog bland annat fast att det är "väldig många" inom partiet som "bara tänker på sitt cv".

– Jag tror att idealiteten och viljan att förändra samhället har blivit mindre med åren. Det har varit mer att man anställer sina kompisar. Bara det att ha en kultur där en av Gustav Fridolin handplockad person står och säger att man ska kavla Jabar Amin som ska komma till tv. Det är fullständigt uteslutet. Det är ett helt annat parti.

Enligt Schlaug lider partiet av toppstyrning under de nuvarande språkrören Åsa Romson och Gustav Fridolin.

– De hanterar inte situationen och det har byggts upp en kultur som inte är rimlig. Den är mer lik andra partier, kanske värre i vissa fall och det är helt förkastligt.

Vad som nu behövs är en omstart för MP, enligt Birger Schaug. Men han är inte säkert på att partiet kommer att klara av det.

– Man måste byta ut personer och återgå att försvara sina kärnvärden. Problemet med miljöpartiet är att man levt mycket på förstagångsväljare som är väldigt trendkänsliga. Nu håller man på att tappa kärnväljarna som verkligen vill ha samhällsförändring, sade Schlaug till SVT.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Dieter och Fritz chanslösa mot tredje världen-pinglorna. De är värst – och det folkslaget är allra våldsammast.0 Plus

Mer från Inrikes

Åtalas för att ha eldat upp pilot i IS-bur

Osama Krayem, 32, ställs inför rätta i Stockholm.. Malmö-sonen är redan dömd för massmord i Paris och Bryssel.0 

Margot Wallström: "Jag är inte antisemit"

S-profilen bemöter nu kritiken.. "Israels regering gjorde allt för att framställa Sverige och mig som avskräckande exempel."0 

UD kallade upp Israels ambassadör: "Oacceptabelt"

Markerade mot situationen i Gaza.. ”Att blockera mat och annat bistånd till civila är oförsvarligt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0