Asylkaoset
I ett tidigare beslut från polisen räknas skälen för att sätta in ordningsvakter på asylboenden upp.

Ordningsvakter på ett 60-tal asylboenden

Publicerad 9 maj 2016 kl 13.38

Inrikes. Efter den senaste tidens våldsexplosion kan polisen nu förordna ordningsvakter 60-tal flyktingboenden runt om i landet.
– De ska vara polisens förlängda arm och bidra till ordning och reda, säger Mats Kirestam, polismästare i region Mitt, på polisens hemsida.

Dela artikeln

Vid årsskiftet gav polisen Migrationsverket rätt att sätta in ordningsvakter på ett 30-tal boenden. Enligt ett nyligen fattat beslut av polisen är ordningsvakter behöriga att tjänstgöra på ett stort antal boenden som Migrationsverket har identifierat.

Flera av boendena ligger geografiskt avskilt och det tar därför lång tid för polisen att komma fram vid akuta situationer.

– Ordningsvakter ska finnas på plats på en del av boendena och andra kommer de att besöka regelbundet. Det kommer att skapa en lugnande och dämpande effekt på eventuella ordningsstörningar. Ordningsvakterna kan tidigt informera polisen om stämningar och varna för möjliga konflikter, säger Mats Kirestam, .

Polisen har så kallat förmanskap över ordningsvakterna, som ger en garanti för kvaliteten. För att styrningen av de ordningsvakter som nu ska arbeta med flyktingboendena ska fungera krävs samverkan. Bland annat kommer polisen ställa större krav på ordningsvakternas rapporter, de ska kunna delta i polisens utsättningar och få del av polisens aktuella information och planerade insatser.

– Ordningsvakterna kommer att arbeta förebyggande men skulle incidenter uppstå har de också möjlighet att ingripa och befogenheter att till exempel omhänderta personer, säger Mats Kirestam. 


Nyheter från förstasidan

AFD: "Ett hårt slag mot den tyska demokratin"

Nu går vänstern vidare med att totalförbjuda partiet. AFD anses bryta mot den antityska ockupationsgrundlag som USA påtvingade Tyskland år 1949.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Festival bjuder in Yasin – då drar kommunen in stödet. Brännbollsyran går miste om 450.000 kronor efter bokningen.0 

Här är "Pärlan" – årets fulaste nybygge – i all sin prakt. "Gråsuggan" sopade mattan med rivalerna på Kasper Kalkon-galan.0