Misstänkta spädbarnsmorden i Eksjö

Tre månader gamla tvillingflickor döda i Småland – kan ha mördats av föräldrarna

Publicerad 25 juli 2016 kl 14.00
Av Mattias Albinsson

Inrikes. En man och en kvinna bosatta utanför Eksjö i Småland har anhållits misstänkta för att ha vållat sina tvillingflickors död. Enligt polisen kan fallet komma att omrubriceras som mord.

Dela artikeln

Flickorna, som föddes i april i år och nyss fyllt tre månader, ska ha avlidit någon gång natten till lördagen. Efter en obduktion greps och anhölls barnens föräldrar såsom skäligen misstänkta för vållande till annans död.

Polisen har sagt att det kan bli aktuellt att omrubricera brottet som mord.

– Det är ingenting som har skett än, men när ett ärende utvecklar sig kan det omrubriceras oavsett vilket ärende det är, säger polisens presstalesman Fredrik Kliman till Fria Tider.

– Än så länge, så vitt jag vet, är det vållande till annans död. Jag har inte hört något om att det omrubricerats till mord.

Vållande till annans död
Ansvariga åklagaren Frida Noldin säger dock till Fria Tider att hon i dagsläget inte betraktar dödsfallen som mord.

– Den uppgiften har inte jag lämnat, utan den rubricering vi arbetar utefter är vållande till annans död och ingenting annat, säger hon.

Hon bekräftar att mannen och kvinnan är fortsatt anhållna för brott, men vill inte kommentera deras ålder, relation till varandra eller till de döda barnen.

– Det är uppgifter vi inte lämnat ännu, säger hon.

Sekretess
Jönköpings tingsrätt har under helgen valt att sekretessbelägga de misstänktas identitet. Eksjö tingsrätt, som idag tagit över målet, håller på att ompröva det beslutet.

Enligt uppgift är föräldrarna två svenskar i 30-årsåldern som bor sambo ute på den småländska landsbygden.

De nu döda tvillingflickorna var parets enda gemensamma barn, men mamman har sedan tidigare två barn med två andra män. Den ena är en 12-årig flicka och den andra en treårig pojke.

Mamman har inte längre vårdnaden om den 12-åriga flickan. Däremot står hon fortfarande officiellt som vårdnadshavare för den treårige pojken, även om han inte längre bor med sin mamma.

Ingen häktning än
Frida Noldin har fram till på onsdag på sig för att lämna in en häktningsframställan mot de båda misstänkta. Hon säger till Fria Tider att hon än så länge inte håller på att förbereda någon sådan.

– Jag förbereder ingen häktningsframställan, säger hon.

– Utredningen är i ett inledande skede och det är mycket oklara omständigheter i ärendet.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0