Sentios opinionsmätningar
I MOTVIND: Miljöpartiet åker ur riksdagen och Socialdemokraterna får rekordlågt stöd i novembers mätning från Sentio.

Bottennotering för S i nya Sentio

Publicerad 22 november 2016 kl 17.19

Inrikes. Sverigedemokraterna är största parti medan Socialdemokraterna faller kraftigt och får 20,8 procent – det sämsta resultatet sedan Mona Sahlin ledde partiet. Så kan huvuddragen i den senaste opinions­mätningen från Nyheter Idag/Sentio sammanfattas.

Dela artikeln

Den S-märkte statsvetaren Stig-Björn Ljunggren uppger för Nyheter Idag att det kan vara en "Trump-effekt" som skapat det nya opinionsläget.

– Vi ser också ute i debatten nästan varje dag något som påminner oss om frågor Sverigedemokraterna har på dagordningen. Kriminalitet och nu senast badhusen. Det är oavbrutna påminnelser om problematiken, säger han till Nyheter Idag.

Miljöpartiet befinner sig även fortsättningsvis på stort avstånd från riksdagen med 3,0 procent av väljarna bakom sig. Det innebär att Gustav Fridolin och hans kollegor måste få partiet att växa med en tredjedel av sin nuvarande popularitet för att få vara kvar i riksdagen efter 2018.

Även de så kallade Liberalerna har det tufft och backar från 5,9 procent i oktober till 4,8 procent i novembermätningen från Nyheter Idag/Sentio.

Hela mätningen: (oktobers siffror inom parentes)

Moderaterna 20,5 (19,5)
Liberalerna 4,8 (5,9)
Centerpartiet 8,1 (8,7)
Kristdemokraterna 3,4 (4,1)
Socialdemokraterna 20,8 (23,5)
Vänsterpartiet 9,1 (9,7)
Miljöpartiet 3,0 (2,4)
Sverigedemokraterna 25,0 (21,7)

Fi 3,4 (2,4)
Piratpartiet 1,4 (1,9)


Nyheter från förstasidan

Fyndet på soptippen: "Misstänkt artillerigranat"

Upptäcktes av personal. Hela anläggningen fick utrymmas och stängas ner i timmar.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Kustbevakningens plan smygfilmade misstänkt mord

Ingrep inte – men filmade allt.. "Kan zooma in på ett frimärke från 1.000 meters höjd, så det har en detaljerad film på alltihopa".0 

Terrorforskare kritiserar SVT:s Expo-inbjudan

”Obegripligt dåligt”.. Magnus Ranstorp sågar public service-jätten efter att vänsterextremisternas medverkan.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0 

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0