Gängledare gripen för mordförsök i Eskilstuna

Publicerad 19 augusti 2012 kl 14.29

Inrikes.En 28-årig gängledare har gripits misstänkt för skjutningen i Eskilstuna i fredags då en man i 20-årsåldern skadades. "– Vi letar för närvarande efter ytterligare personer som ska tas in för förhör", uppger polisen.

Gilla artikeln på Facebook

Det var vid åttatiden under fredagskvällen som ett larm om skottlossning inkom till polisen, skriver Eskilstuna-kuriren. Vittnen berättar för tidningen om hur ett halvt dussin skott avlossades mot en bil vid en pizzeria i staden. En 25-årig man skadades.

Skjutningen var den fjärde skottlossningen på kort tid i Eskilstuna och polisen misstänker att det rör sig om ett gängkrig.

Nu har en ledande gestalt inom ett gäng gripits av polis, rapporterar flera medier. Under gårdagen greps den 28-årige gängledaren misstänkt för dådet och hans anhölls senare av jouråklagare. Gängledaren beskrivs av polisen som "en av huvudpersonerna" i de kriminella gäng som är i strid med varandra.

Den skottskadade 25-åringen är kvar på sjukhus men hans tillstånd är stabilt.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Nyheter från förstasidan

Svenskt kulturarv säljs när nya budgeten ska finansieras

37 historiska byggnader vräks bort till högstbjudande. Gamla Göta hovrätt, Observatoriekullen i Stockholm och Landsort med på listan.0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mer från Inrikes

SD: Vi finansierar sänkt matmoms med minskad invandring

Presenterar: "Folkets budget".. Men i själva verket ökar SD anslagen till just migration.0 

Nya SD-segern: Sänkt moms på dansband

Överens med regeringen.. Fortsätter att få igenom "plånboksfrågor" medan invandringen fortsätter.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mikael Wiehe: Jag har alzheimer. Ger beskedet i Sommar i P1.0