McDonalds anklagas för arabisering

Publicerad 2 maj 2017 kl 00.02

Ekonomi. Svenska McDonalds har hamnat i blåsväder på sociala medier efter att hamburgerjättens Södertälje­restaurang skickat ut en meny på arabiska till hushåll i den invandrartäta staden. Men menyn är inte en anpassning till lokala jihadister, enligt restaurang­kedjan.

Dela artikeln

Twittraren PeterSweden, som följs av tiotusentals amerikaner med intresse för den svenska samhälls­utvecklingen, uppmärksammade arabmenyn idag och inlägget har sedan dess fått över 9.000 reaktioner på Twitter.

Många av Twitter-användarna är oroliga för att nötköttet som serveras på McDonalds är halalkött, men det tillbakavisar hamburgerkedjan. Flera användare undrar också om den arabiska menyn har tillkommit efter krav från lokala jihadister, men inte heller det stämmer, skriver McDonalds.

I Danmark har McDonalds sedan 2016 garanterat att allt kycklingkött är halalslaktat, enligt danska Express. Till skillnad från halalslakt av nötkreatur är kycklingslakten inte djurplågeri – det som skiljer halal från vanlig kycklingslakt är att det närvarar en muslim vid halalslakten.


"Omoralisk" klädsel, enligt araberna. Tonåringens ansikte permanent vanställt av huggen med glasskärvor.0 Plus

Portabel "skyddskupol" skyddar styrkorna på marken. Samtidigt storsatsar Sverige på föråldrade amerikanska Patriot-system.0 Plus

Varning för starka bilder. Matar yxslag mot äldre mannens huvud under rånet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

"Antisemiten Greta" förs till israelisk domstol

Detta händer nu med gripna svenskan. Försvarsministern arrangerar filmvisning för "antisemiten Greta och hennes Hamas-stödjande vänner".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Febrila aktiviteten. IS-terroristen Osama Krayem påstås bli sommarpratare – för att han "inte är sverigedemokrat".0 Plus

Mer från Ekonomi

Gurun förklarar varningen: Svenska miljardärer sämst i världen

Stor majoritet klassas som rena parasiter. . "Sverige rankas som värst", bekräftar finansprofil bakom miljardärsindex.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Orwells "1984" förses med varningstext. Nyutgivning av Orwells klassiker blir av trots allt.0 

I kväll landar svenska röda stugan på månen. Sanningens ögonblick för konstnären Mikael Genberg.0