Här våldtogs 15-åringen. En av våldtäktsmännen infälld.

Hårdare straff för gruppvåldtäkt mot 15-årig pojke

Publicerad 8 maj 2017 kl 05.26

Inrikes. Tre ensamkommande afghaner dömdes i tingsrätten för våldtäkt mot en 15-årig pojke i en park i Västerås i slutet av oktober 2016. Domen överklagades till hovrätten som i april dömde våldtäktsmännen på så sätt att endast strafftiden ändras.

Dela artikeln

Den 28 oktober i en park i närheten av Ringvägen i Västerås blev en 15-årig pojke överfallen och våldtagen av tre ensamkommande afghaner han aldrig träffat på tidigare. De bad honom om en tändare innan de gick till attack.

En av afghanerna höll fast hans huvud medan den andra våldtog pojken oralt. Efteråt drogs han ner till marken och fick sina byxor samt kalsonger nerdragna, sedan tvingades pojken till samlag genom att han våldtogs analt. Han gjorde allt han kunde för att luckas komma loss men lyckades inte eftersom en av gärningsmännen låg tvärs över honom och han våldtogs oralt samtidigt.

Sedan kom den tredje gärningsmannen och försökte våldta honom analt. Pojken gjorde så mycket motstånd att gärningsmannen lyckades inte penetrera honom vilket gjorde att pojken blev sparkad i ansiktet och hotad med kniv mot halsen.

Pojken lämnades efteråt ensam efter att alla tre tilltalade lämnade platsen. Han tog sig till närmsta sjukhus, berättade för personalen om vad som hänt och polisen larmades sedan.

Den 21 februari i år kom tingsrättsdomen som dömde alla tre afghanerna. En av afghanerna dömdes till fängelse i två år och tre månaders fängelsestraff. De två andra dömdes till sluten ungdomsvård mellan ett år och fem månader. Alla tre dömdes även till tio års utvisning. Domen visar att våldtäktsmännen kommer från Afghanistan och har tolkbehov på dari.

Alla tre ska även betala 230.000 kronor i skadestånd till den våldtagna pojken.

Sveriges Radio har precis som andra medier uppmärksammat om tingsrättens- och hovrättens dom, men väljer att inte uppge gärningsmännens etnicitet.

Domen överklagades till hovrätten som meddelade dom den 10 april. Svea hovrätt ändrar endast domen på så sätt att längden för fängelsestraffet ska ändras till 2 år och 6 månader. En av våldtäktsmännen, som dömdes till ungdomsvård, får strafflängden ändrad till 1 år och 2 månader.


Nyheter från förstasidan

Kungen sågar klimatavtalet: "Hur mycket ska vi betala egentligen?"

Kritiserar att "rika" länder ska betala mer. Kungliga argumentet: "Vi står ju bara för 6 procent av utsläppen".0 

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

November lika varmt som midsommar – men nu kommer kylan

Minusgrader och snö till helgen.. Mildare luft gör dock comeback redan mitt i nästa vecka, med 10 grader i södra Sverige.0 

67.500 personer knyts till kriminella gäng – "I ett land med tio miljoner invånare"

Många reaktioner på Evelina Hahnes inlägg.. Svenska invandrarmaffian förbryllar i utlandet: "Fem gånger större än vår försvarsmakt."0 

Statsvetare: "Olämpligt" att kungen säger vettiga saker om klimatet

Borde hålla sig till floskler, varnar akademiker.. "Att han säger att Sverige tycker att de här sakerna är viktiga, det är helt okej".0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Sylvassa svaret när journalisten försöker sätta dit Sydney Sweeney för rasism. Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad.0 Plus

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0