Arkivbild.

DO anmäld till DO – myndigheten skickade pappersbrev till blind

Publicerad 3 juni 2017 kl 18.18

Inrikes. Diskrimineringsombudsmannen, DO, anmäls – till DO. Anledningen är att myndigheten skickade ett vanligt pappersbrev till en kvinna, trots att kvinnan är blind.

Dela artikeln

I fjol DO-anmälde Anna Bergholtz SJ för så kallad bristande tillgänglighet.

Men när DO var klar med sin utredning och skulle meddela henne uppstod ytterligare ett problem. Anna Bergholtz är nämligen blind.

Hon hade begärt att få informationen genom talsyntes och punkskriftsdisplay, så hon själv skulle kunna läsa den.

Men istället skickade myndigheten en vanlig text på ett vanligt brev, som hon alltså inte kunde läsa.

Anna Bergholtz påpekar att man vill kunna läsa ett viktigt brev på egen hand, och inte behöva be någon annan måste läsa upp det för en.

Därför valde hon att anmäla DO – till DO.

– Det här är ju ett återkommande problem när det gäller myndigheter, men man kan ju tycka att Diskrimineringsombudsmannen, som jobbar med det här borde föregå med gott exempel, alltså de borde veta det här, säger Anna Bergholtz till Ekot.

På grund av jäv kommer den statliga myndigheten inte att utreda sig själv, utan anmälan hamnar hos Justitieombudsmannen eller Justitiekanslern, skriver Ekot.

Sedan 2015 är "bristande tillgänglighet" för personer med funktionsnedsättning, till exempel brist på rullstolsramp eller hemsidor inte anpassade för synskadade, en form av diskriminering.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Kulturmarxistisk konsthall bryter med folkmördare. Liljevalchs avslutar sponsoravtalet med BNP Paribas.0 

11 september-attackerna knyts till misslyckad CIA-operation. Tucker Carlson aktuell med ny Youtube-dokumentärserie.0