Arkivbild.

Strokepatient kördes mellan tre sjukhus – fanns ingen plats

Publicerad 15 juli 2017 kl 10.09

Inrikes. En strokepatient i akut tillstånd i västra Sverige fick inte plats någonstans utan slussades vidare mellan olika sjukhus. Under den tre och en halv timme långa ambulansfärden fick personen bortfall på högra sidan av kroppen, skriver SVT.

Dela artikeln

När en person får stroke är det mycket viktigt att patienten snabbt kommer till sjukhus. Detta för att få propplösande behandling så stroken inte växer och permanent förlamar personen.

Men i Sverige är sjukhusen så fulla att inte ens strokepatienter får plats.

En strokedrabbad kvinna i västra Sverige slussades mellan tre olika sjukhus, och sedan tillbaka till det första, innan hon fick hjälp.

Ambulansen kom efter bara sex minuter och körde först patienten till Sahlgrenskas akutmottagning klockan halv fyra på morgonen. Men där fanns ingen plats. Då skickades hon vidare till Mölndals sjukhus. Där fanns inte heller någon plats. Ambulansen körde därefter till Östra sjukhuset, där det också var fullt.

Klockan sju på morgonen kommer patienten tillbaka till Sahlgrenska och får till slut vård. Men det var efter tre och en halv timme i ambulansen, och då hade patienten redan hunnit få bortfall på högra sidan av kroppen.

– Just nu kan jag bara beklaga att det blev så här, och hoppas att det inte händer igen, säger Björn Andersson, chefläkare på Sahlgrenska, till SVT Nyheter.

Händelsen ska nu utredas.

Tidigare i år twittrade sjukvårdsminister Annika Strandhäll (S) att Sverige har en "sjukvård i världsklass faktiskt. Allt annat är faktaresisitens. Eller alternative facts som en del säger":


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0