Löfven: Jag behöver mer skatt för att kunna bygga Sverige

Publicerad 7 november 2017 kl 14.32

Inrikes. Nu har statsminister Stefan Löfven (S) kommenterat Leif Östlings uttalande om de svenska skatterna. Han säger sig vara "storligen förvånad" över att Svenskt Näringslivs ordförande inte känner att han får tillbaka tillräckligt mycket för de skattekronor han betalar. Löfven öppnar också för att ändra reglerna, så att svenska staten får in ännu mer skatt.

Dela artikeln

Det var i söndagens Uppdrag Granskning som Svenskt Näringslivs ordförande Leif Östling sade att "vad fan får jag för pengarna?", med vilket han syftade på de miljoner som han betalar i skatt i Sverige.

Uppdrag Granskning "avslöjade" att Östling gjort lagliga kapitalplaceringar i bolag i Luxemburg och Malta, och därmed undvikit viss svensk beskattning.

Nu har statsminister Stefan Löfven kommenterat uttalandet, och han kan över huvud taget inte förstå hur Östling tänker. Skattepengarna behövs ju för att Löfven ska kunna bygga det svenska samhället.

Enligt statsministern är Östlings uttalande problematiskt.

– Hans uttalande förvånar mig storligen. Om man inte vet vad man får för pengarna, hur viktigt det är att vi får in skattepengar för att kunna ha fler människor anställda i vården, i äldreomsorgen, för att förstärka skolan och få fler poliser, säger Stefan Löfven till TT och påpekar att "alla" i Sverige måste bidra med sina skattepengar.

Stefan Löfven kan även tänka sig att införa regelskärpningar så att människor ännu hårdare tvingas betala skatt i "rätt land". Han vill dock inte återinföra arvsskatten eller förmögenhetsskatten. Enligt Löfven är det också en moralisk fråga att betala så mycket skatt som möjligt, och där har man ett eget ansvar att göra rätt för sig, menar han.


Nyheter från förstasidan

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Hemligt hur många som får vittna anonymt

Ingen vet hur ofta nya lagen används.. Sedan januari i år är det möjligt att vittna anonymt i svenska rättegångar.0 

Majoriteten av Sveriges migranter är högutbildade – bland utvandrare

Många lämnar landet när examen är fixad.. Däremot har Sverige lättare att attrahera och behålla gängkriminella.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0