Kaj Linna-fallet
Kaj Linna.

Kaj Linna får 5,5 miljoner i förskott

Publicerad 16 november 2017 kl 13.57

Inrikes. Kaj Linna kommer få ett förskott på skadeståndet från staten på 5,5 miljoner kronor, rapporterar DN på torsdagen. Men i längden vill Linna ha betydligt mer.

Dela artikeln

Kaj Linna, som tidigare i år friades efter 13 år i fängelse, får nu ett förskott på skadeståndet av staten. 

Tidigare har han krävt 5,5 miljoner kronor som en första utbetalning, och det är också vad han nu får.

– Det är skönt att slippa leva på lånade pengar och att kunna betala tillbaka det jag har lånat av människor, säger Kaj Linna till DN men påpekar också att det inte är tillräckligt.

Linna och hans advokat har tidigare krävt ett skadestånd på runt 20 miljoner kronor.

– Det här fallet är unikt. Det finns ingen som har suttit lika länge, sade hans advokat Thomas Magnusson till DN i augusti.

Kaj Linna vill bland annat ha ett högt skadestånd på grund av "försumlighet från svenska staten", som det står skrivet i skadeståndsansökan till Justitiekanslern, JK.

Thomas Magnusson menar att polisen aldrig kontrollerade huvudvittnets telefonuppkopplingar, som motbevisade hans version. Det var huvudvittnets berättelse som fällde Linna, och det var nya analyser av telefonuppkopplingarna som gjorde att Linna friades. Uppkopplingarna visade att vittnet var på en helt annan plats.

I 13 år satt Kaj Linna fängslad för rånmordet i byn Kalamark i Norrbotten 2004. Under alla år har han nekat till brott och försökt få upprättelse. Till sist beviljade Högsta domstolen honom en ny rättegång och i juni frikändes han av en enig hovrätt för det uppmärksammade mordet.

Några dagar senare flyttade han och sambon Petra från Luleå till El Hierro på Kanarieöarna, där de nu bor.


Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Våldsamma upplopp efter brutal attack mot pensionär. Dådet har fått tusentals spanjorer att organisera sig – och kräva upprättelse.0 Plus

Mer från Inrikes

Näringslivsikonen Percy Barnevik död

Förre ABB-bossen fick en stroke.. Känd för pensionsuppgörelse på 900 miljoner kronor.0 

Stort antal vapen förbjuds vid jakt – här är listan

Inte bara AR-15.. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Tre minuter saknas i Trumps "oredigerade" Epstein-video

Analys av metadata avslöjar Vita husets bluff.. Övervakningsvideon från fängelsenatten har visst redigerats – i Adobe Premiere.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0