Kataloniens regionpresident Carles Puigdemont.

Separatister vann nyval i Katalonien

Publicerad 22 december 2017 kl 13.45

Utrikes. Under torsdagen gick Katalonien till nyval och separatistpartierna som vill bryta sig ur Spanien blev starkast. De får en majoritet av platserna i parlamentet.

Dela artikeln

Kataloniens separatistpartier gick segrande ur torsdagens nyval i regionen och kammade hem hela 70 av 135 mandat i parlamentet, vilket innebär en egen majoritet.

– Den spanska staten har besegrats, säger den avsatte regionpresidenten Carles Puigdemont i ett uttalande enligt AFP.

Puigdemont befinner sig fortfarande på landsflykt i Bryssel, dit han åkte efter folkomröstningen den 1 oktober som förklarade Katalonien självständigt från Spanien men som ansågs olaglig enligt den spanska regeringen.

Det är ännu oklart om Puigdemont nu kommer återvända som regionpresident i Katalonien.

Valdeltagandet i torsdagens val blev väldigt högt på nära 82 procent.


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Riksbankschefen: "Det är färdigsänkt"

Beskedet efter beslutet om sänkning.. Chans för ny räntehöjning redan nästa år.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0 

Bidragssänkning. Bidragen till en fembarnsfamilj sänks från 46.500 till 38.500 kr/mån.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Turk: Kulturkanonen suddar ut "mitt Sverige". Anklagas för att vara beroende av mångfald.0 

Ken Ring blir skådespelare – rollen: gängledare. Rapparens comeback i rampljuset.0