Kristianstads tågstation.

Ung syrier begärs häktad för knivdådet på Pressbyrån i Kristianstad

Publicerad 19 mars 2018 kl 17.30

Inrikes. Förra veckan skakades Kristianstad av ett mordförsök vid Resecentrum i staden, där två män blev huggna med kniv. Nu har en 19-årig syrisk man begärts häktad för dådet.

Dela artikeln

Det var vid 20-tiden i torsdags kväll som två personer knivhöggs på Pressbyrån vid tågstationen i centrala Kristianstad.

Så väl polis som ambulans larmades om händelsen, som först rubricerades som misshandel.

Den misstänkte gärningsmannen avvek från platsen men kunde senare gripas. Han anhölls vid 01-tiden natten till fredag misstänkt för försök till mord.

Bilder som lokalpressen publicerat visar blod på golvet inne i butiken. Det ska ha varit "mycket blod" på platsen, enligt Kristianstadsbladet.

På måndagseftermiddagen begärdes den gripne mannen häktad och är på sannolika skäl misstänkt för försök till mord.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, är mannen född 1998 och medborgare i Syrien.

Han behöver tolk på arabiska.

"Det finns i nuläget ingen information om vad som föranlett händelsen", hette det i polisens första händelserapport.

Polisen säger nu att man är i behov av vittnen till mordförsöket, och vill därför komma i kontakt med de kunder som befann sig inne i butikskiosken vid tillfället för händelsen. Även andra iakttagelser gjorda på och runt Resecentrum, innan och vid tidpunkten för mordförsöket, kan vara viktiga för utredningen, skriver polisen.

Den anhållne förvaras hos polisen i Kristianstad.


Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0