Wikipedia

Nya lagar låter vanligt folk jaga illegala invandrare i Alabama

Publicerad 22 september 2012 kl 06.57

Utrikes.Alabama har USA:s hårdaste invandrarlagar. Nu har alla möjliga yrkesgrupper fått i uppdrag att avslöja och rapportera illegala invandrare.

Gilla artikeln på Facebook

De illegala invandrarna i Alabama är inte förtjusta i delstatssenator Scott Beasons nya invandringslagar. De nya tuffa lagarna har gjort det möjligt för helt vanliga människor att delta i jakten på illegala invandrare.

En kassörska i snabbköpet vägrade expediera en kund innan som saknade uppehållstillstånd och lärare och läkare har även de i uppdrag att kontrollera och rapportera misstänkta illegaler.

SVT:s Korrespondenterna har träffat Adelina Perez, en latinamerikansk invandrare som varit i USA illegalt i 13 år. Nu säger hon sig vara "livrädd" eftersom ett ärende till affären eller ett besök på en restaurang kan leda till upptäckt och utvisning.

Människorättsaktivister som engagerat sig i frågan tycker att stämningen i Alabama idag liknar den i en polisstat, hävdar SVT. Scott Beason sitter i Alabamas delstatssenat och är den som har skrivit de nya lagarna. Han tycker att de har fått önskad effekt.

Se Korrespondenterna på SVT Play


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0