Arkivbild.

60-årig kvinna hittad död – misstänkt mord

Publicerad 25 juni 2018 kl 08.55

Inrikes. En kvinna i 60-årsåldern har hittats död i centrala Uppsala på måndagsmorgonen. Kvinnan har skador på kroppen som gör att polisen misstänker mord eller dråp.

Dela artikeln

Det var vid 04-tiden i morse som polisen larmades om att en kvinna hittats avliden utomhus på Islandsgatan i Uppsala.

"Kvinnan har skador på kroppen som gör att brott ej kan uteslutas", skriver polisen i sin händelserapport.

Platsen spärrades av och polisen har även genomfört dörrknackning i området. Kvinnan ska ha hittats av förbipasserande.

Enligt SVT är en stor del av gatan på måndagsmorgonen avspärrad. Kroppen ligger också kvar, men övertäckt.

– Den ligger intill en gång- och cykelväg, precis vid en skönhetssalong, säger SVT:s reporter Joakim Dahlbäck till SVT Nyheter.

Polisen ska göra en teknisk undersökning på platsen.

I nuläget finns ingen misstänkt gärningsperson.


"Rena Stasi-metoderna." Gärningsmannen kom undan med skyddstillsyn och sonen utmålades som "nazist" i media.0 Plus

Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Coronavaccin

Greps av polis efter gärningen. Erkänner allt – anser att vaccinet är livsfarligt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Sakfel när SD bemöter kritik mot generösa invandringen

Missvisande uppgifter och osanna påståenden. Inte helt rätt när partiet svarar på sommarens tunga kritik.0 

Ekonominyheter

Arbetslösheten närmar sig 10 procent

Dystra siffrorna.. Nu räknas 559.000 personer som arbetslösa i Sverige.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

Flodkräftan fortsatt på kraftig tillbakagång

Kräftpesten ännu ett bekymmer.. Antalet bestånd rasat från cirka 30.000 till under 600.0 

Förbjudet vägra baka homosextårta

Kristna bagare hotas av DO.. ”Rätten att utöva sin religion och yttrandefrihet är inte absolut".0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Mysterium omger American Eagles reklam. Modejätten pissade vänstern i ansiktet.0 

Sjöjungfru-staty ska rivas i Köpenhamn – har för stora bröst. Sexistanklagade "Stora sjöjungfruns" öde har slutligen avgjorts.0