Hans Blix får medalj för sin fredsgärning

Publicerad 28 juni 2018 kl 11.54

Inrikes. Diplomaten Hans Blix tilldelas regeringens medalj i guld av artonde storleken för sin gärning för fred.

Dela artikeln

Blix får medaljen för sin "mångåriga, oförtröttliga och världen över uppmärksammade gärning för fred, nedrustning och icke-spridning av massförstörelsevapen, både som företrädare för Sverige och för Förenta nationerna och dess institutioner". 

Beskedet kom under onsdagen – på hans 90-årsdag.

Hans Blix är jurist och diplomat och var 1978–1979 Sveriges utrikesminister. Han ledde från 1981 till 1997 FN:s atomenergiorgan IAEA.

Mellan 2000 och 2003 var han ordförande för FN:s inspektionskommission (UNMOVIC) med uppgift att göra efterforskningar om Iraks påstådda massförstörelsevapen. Blix och hans inspektörer fick utstå hårda angrepp från neokonservativa krigshetsare när de inte lyckades hitta några sådana vapen. USA valde tillslut att fabricera bevis och invadera Irak ändå, något som skulle få katastrofala konsekvenser.

År 2003 bildades den så kallade Blixkommissionen. Kommissionens rapport, som överlämnades till FN:s generalsekreterare den 1 juni 2006, innehåller bland annat sextio rekommendationer för att revitalisera det globala samarbetet för nedrustning och icke-spridning.

Illis quorum-medaljen instiftades år 1785 och är den äldsta regeringsmedaljen. Inskriften betyder "Åt dem vars gärningar gör dem förtjänta av det". Medaljen används för att belöna insatser för kulturella, vetenskapliga och andra allmännyttiga ändamål. Medaljen finns i guld och av artonde, tolfte, åttonde och femte storleken. Den delas ut till i genomsnitt åtta personer per år


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Beskrivs som "unikt" av försvaret. Se videon från dramatiska övningen på Östersjön.0 Plus

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0