Ungerns premiärminister Viktor Orban och Tysklands förbundskansler Angela Merkel möttes i Berlin.

Orbán har placerat "8.000 beväpnade män" vid gränsen – som ska stoppa invandring

Publicerad 7 juli 2018 kl 09.39

Utrikes. Ungerns premiärminister Viktor Orbán har placerat 8.000 beväpnade män vid landets gränser för att stoppa ytterligare invandring till Europa. Det sade han under en presskonferens i Berlin tillsammans med Tysklands förbundskansler Angela Merkel.

Dela artikeln

Skillnaden mellan Ungerns och Tysklands invandringspolitik blev mycket tydlig när de båda ländernas ledare möttes under en presskonferens på torsdagen.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel förespråkade mer invandring till kontinenten, och förpackade dessa idéer i politiskt korrekt retorik.

– Jag tror, och det här är skillnaden, att Europas själ är medmänsklighet. Och om vi vill behålla den själen, så kan Europa inte stänga sina gränser, sade hon till journalisterna enligt ABC News.

Orbán svarade med att hylla de inhägnade gränser som Ungern byggt mot Serbien och Kroatien, stängsel som enligt premiärministern bevakas av "8000 beväpnade män".

Syftet med dessa vakter är, enligt den ungerske premiärministern, att skydda Ungern men även övriga Europa från invandring.

– Det vi redan visste har blivit ännu tydligare: kanslern och jag ser världen annorlunda, sade han enligt The Telegraph.

Vidare påpekade Orbán att hans gränsbevakning har inneburit en enorm avlastning för Tyskland.

– Jag sade till kanslern att den södra ungerska gränsen är skyddad: invandrare kan inte komma till Österrike eller Tyskland. Och det kommer förbli så, förklarade Viktor Orbán och menade att det därför är fel att tala om bristande solidaritet från Ungerns sida.

Men uppskattningen från Merkel uteblev. I stället svarade hon med mer prat om "medmänsklighet".

– Vi måste alltid komma ihåg att det är människor som kommer till oss. Det här handlar om Europas grundläggande medmänsklighet. Europa kan inte frigöra sig från svårigheter och lidande, sade hon.


Egentligen är de intoleranta personer som spelar toleranta. Svenskar måste våga stå upp mot "galenskapen" och rasistanklagelserna, enligt tv-profilen.0 Plus

Högskolefördumningen

IQ-studie: Kognitiva nivån allt lägre. Genomsnitts­intelligensen hos vanligt folk passeras – just nu.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Här tänder han eld på moskén: "Jag blev hjärntvättad"

Märkliga förklaringen. Rasistiska motiv bakom 20-årige norrmannens dåd i Uddevalla, enligt åtalet.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0