Ur slumpmässig IS-video. Arkiv.

IS-återvändare bakom dödsskjutning i Vivalla

Publicerad 9 juli 2018 kl 11.03

Inrikes. Ytterligare en man har begärts häktad för dödsskjutningen i Vivalla förra veckan. Den 31-årige mannen ska ha kopplingar till terrororganisationen Islamiska Staten och deltagit i strider i Syrien, rapporterar SVT. Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar det om en invandrarman född 1987.

Dela artikeln

Den 31-årige mannen blir den fjärde person som nu begärts häktad misstänkt för inblandning i skjutningen i Örebro förra veckan.

Mannen uppges vara en av de första som de senaste åren rest från Vivalla till Syrien för att slåss för den islamistiska terrorsekten IS.

Han kom tillbaka till Sverige för några år sedan. Två av hans bröder ska ha dödats i striderna.

Vivalla är ett av de områden varifrån flest rest för att ansluta sig till IS. Totalt ska det handla om cirka 20-30 personer.

31-åringen är sedan tidigare dömd för brott.

– Jag kommenterar ingenting kring personen förutom att han begärs häktad misstänkt för mord, säger åklagaren Krister Petersson, till SVT.

Enligt häktningsframställan, som Fria Tider tagit del av, handlar det om en invandrarman född 1987. Han hålls i arresten i Örebro. Mannen begärs häktad på sannolika skäl misstänkt för mord.

Det var förra tisdagen som två män dödades och en tredje skadades efter en skjutning i stadsdelen i Vivalla i Örebro. Tidigare har tre andra, 15, 22 och 31 år gamla, häktats för inblandning i morden.

På 1990-talet var Vivalla mest känd för att TV-serien "Svensson, Svensson" utspelade sig där. Men under 2000-talet förändrades befolkningen i området drastiskt och år 2012 hade mer än 75 procent av invånarna utländsk bakgrund. På Vivallaskolan är drygt 95 procent av eleverna invandrare och talar 35 olika språk, enligt Wikipedia. Polisen klassar Vivalla som ett så kallat särskilt utsatt område. 


"Vi har lurats i 30 års tid." Politiskt korrekt önsketänkande bakom tidigare studier, visar häpnadsväckande nya fynd.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mer från Inrikes

V kräver att regeringen agerar mot Jomshof

"Denna vidriga rasism.". Efter utspelet om att invandrarpolitiker borde "åka hem".0 

Bodens kommunalråd åtalas för våldtäktsförsök

Claes Nordmark (S) lämnar sina uppdrag.. "Man kan förstås inte fortsätta som kommunalråd om man är åtalad för försök till våldtäkt."0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0