Arkivbild.

100 bilar skadade i nya bilbränder i Uppsala

Publicerad 20 augusti 2018 kl 15.03

Inrikes. Upp till så många som 100 bilar ska ha skadats i samband med nya bilbränder i Uppsala natten till måndag. Händelsen rubriceras som mordbrand. Enligt polisen kan det finnas kopplingar till tidigare bilbränder i området.

Dela artikeln

Det var strax innan klockan 02 i natt som polis och räddningstjänst larmades till ett parkeringsgarage på Atterbomsgatan i Uppsala med anledning av en brand.

Branden misstänks vara anlagda och initialt fanns en spridningsrisk till andra byggnader.

Men inte bara det. Händelsen, som rubriceras som mordbrand, ska ha skadat upp till 100 bilar.

"Man uppskattar att det står ca 70-100 bilar i parkeringshuset", skriver polisen i sin händelserapport.

– Det är två som brunnit men garaget innehöll kring 100 bilar som är mer eller mindre värmeskadade, säger Bosse Eriksson, räddningsledare vid räddningstjänsten i Uppsala, till Aftonbladet.

I nuläget har inga uppgifter om personskador inkommit.

Enligt polisen kan det finnas kopplingar till tidigare bränder, säger man till Metro. Branden ska ha hållit sig inom garaget.


Ekonominyheter

Riksbanken sänker styrräntan till 2 procent

Kan bli ännu än sänkning i år.. Men "läget i omvärlden är fortfarande mycket osäkert."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Asatroende får egen gravplats – i ovigd jord. Första gången i modern tid.0 

Vasaskeppets "lillasyster" hittad utanför Finland . Förliste 1651 – och beskrivs som mindre och snabbare syskon.0