Kent Ekeroth besökte avväpnad piketpolis i Malmö

Publicerad 2 oktober 2012 kl 02.01

Inrikes.Sverigedemokraternas kriminalpolitiske talesman Kent Ekeroth besökte under måndagen piketpolisen i Skåne, bland annat för att diskutera rutinförändringar som flyttar befogenheter från piketen till Nationella insatsstyrkan (NI).

Gilla artikeln på Facebook

Enligt ett pressmeddelande från Sverigedemokraterna sker besöket mot bakgrund av förändrade rutiner för piketen, där Nationella insatsstyrkan ska få ensamrätt på så kallad "explosiv forcering" och användandet av det militära prickskyttegeväret PSG 90.

- Jag hoppas att besöket ska leda till att jag kan skaffa mig fördjupad kunskap om hur piketen verkar och om hur de nya förutsättningarna påverkar deras arbete, sade Kent Ekeroth inför besöket i ett pressmeddelandde.

Det var i våras som piketpolisen i Skåne blev av med sina befogenheter att använda så kallad explosiv dörrforcering för att med hjälp av särskilda sprängladdningar ta sig in i en låst lägenhet på en sekund. Enligt Sydsvenskan hade man då övat på metoden, som ska användas vid gisslansituationer, tillsammans med europeiska polisstyrkor i mer än åtta år.

Men från och med februari i år har polisledningen i Stockholm alltså förbjudit alla poliser utom Nationella insatsstyrkan att använda explosiv dörrforcering. Även prickskyttegeväret PSG90 har förbjudits, som tidigare fanns i Skånepolisens vapenarsenal.

- Piketens arbetsområde är väldigt intressant och det blir första gången jag på närmare håll besöker deras verksamhet. Dessutom är jag intresserad av att veta mer om de förändrade förutsättningar som piketen nu verkar ställas inför, där den Nationella Insatsstyrkan ges ensamrätt på olika områden som tidigare utförts av piketpersonal i Stockholm, Västra Götaland och Skåne, sade Kent Ekeroth.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Efter snyftreportaget i GP. Joakim Lamotte ställde kompletterande fråga till jättefamiljen.0 Plus

Skandalanstalten. Tre av kvinnorna har nu själva dömts till fängelse.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Skattebetalarna får miljardnota för Northvolts kollaps

Jättekostnader för lönegarantier.. Ett normalt år betalar staten ut 1,6 miljarder kronor i lönegaranti totalt.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Mer från Inrikes

Unga svenskar vill att kungen sitter kvar

Nej till Victoria.. Men bland äldre medborgare är vill man ha tronskifte redan nu.0 

Polis roade sig med våld på festival – åtalas

Lämnade kroppskameran av och gick till attack.. Nu åtalas insatsledaren för blodiga insatsen på Åmåls bluesfestival.0 

Han jagas för oprovocerat brutalt våld vid tågstation

Anföll plötsligt 18-åring.. Polisen går ut med bilder och vädjar om tips: Vem är han?0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0 

Hånad skrotkonst skrotas – av miljöskäl. "Semaforen" har hittills kostat skattebetalarna 800.000 kronor – men det var inte det som var problemet.0