Delar av hennes tal i Oxford.

Ungern: Clinton är en "misslyckad politiker" och Soros-lakej

Publicerad 11 oktober 2018 kl 10.43

Utrikes. Den ungerska regeringen slår nu tillbaka mot Hillary Clintons påhopp tidigare i veckan. Hon är en bitter och misslyckad politiker som försöker sprida George Soros invandringsliberala åsikter, menar man.

Dela artikeln

Det var tidigare i veckan, under ett tal vid Oxfords universitet i England, som den tidigare amerikanska presidentkandidaten Hillary Clinton svartmålade Ungern som en "autokrati", och uppmanade EU att bekämpa landets nationalkonservativa regering.

– Det är deprimerande att se hur konservativa i Bryssel röstar för att skydda Viktor Orbán från klander. De står nu långt borta från Churchill och Thatcher, sade hon om det brittiska konservativa partiet Tories.

Hon sade också att Europa måste fortsätta med en invandringspolitik baserad på "medlidande" och "mänskliga rättigheter".

Men nu slår Ungern tillbaka.

Regeringens talesperson Zoltan Kovacs menar att Clinton är en misslyckad politiker som tjänar under vänstermiljardären George Soros intressen för att smutskasta Ungern.

"Hillary Clinton är en misslyckad politiker vars förlorande kampanj finansierades av George Soros", skriver han på Twitter.

"Hon representerar Soros invandringsvurmande politik, och det är en politik som avvisades i både de senaste ungerska och amerikanska valen", fortsätter han.

George Soros har länge fört ett kulturmarxistiskt krig mot Ungerns regering. Hans syfte är att fylla landet med utomeuropeiska invandrare, något som hittills helt misslyckats. Den nationalistiska regeringen har tvärtom infört en "Stoppa Soros"-lag för att försvåra för den vänsterextreme miljardären att över huvud taget verka i landet.


Bisarra draget. Teorierna: Låg IQ, "ett rop på hjälp", substanser.0 Plus

Stämplas som "hatgrupp". Tillåter endast nordeuropéer som medlemmar.0 Plus

Ekonominyheter

Inflationen ligger still: "Oväntat"

Dödläget.. "De flesta prognosmakare hade räknat med att inflationen skulle fortsätta nedåt."0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0 

Försöker med "Expo-metoden" – blir krossad. Nu hyllas Sweeney för kommentaren som får reportern att kasta in handduken direkt.0 Plus

Mer från Utrikes

Förre Mossadchefens skräcksvar om personsökarna

Israel har gjort samma sak som i Libanon "i alla länder".. "Ni kan inte veta hur mycket manipulerad utrustning vi har i dessa länder – men det vet jag."0 Plus

Youtuber fick unik inblick i indisk bajsfestival – nu hotas han till döds

Spektakulära scenerna från byfesten upprör.. "Jag har blivit uthängd och hotad av tusentals indier under de senaste två veckorna."0 Plus

USA slutar sända antiungersk propaganda

Vita huset stryper finansieringen.. "Amerikanska skattebetalare ska inte finansiera globalistisk propaganda."0 

Vetenskap

Android ska få konkurrens av system som är fritt på riktigt. Projektet: Telefon utan "spyware" från Google.0 

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Kultur

Här vigs gayparet av Nordiska Asa-samfundet. Sasha och Justin reste hela vägen från Frankrike.0 

Rapfritt i USA-toppen – för första gången sedan 1990. Inte en enda rappare på Billboard topp 40.0