Arkivbild.

Kvinna gick ut för att ta luft – våldtogs

Publicerad 12 november 2018 kl 14.50

Inrikes. Polisen söker nu vittnen till en våldtäkt som skedde i Skellefteå natten mellan lördag och söndag. Våldtäkten var så allvarlig att den drabbade kvinnan fick fysiska skador.

Dela artikeln

Det var vid 01-tiden natten till söndag som en kvinna gick ut från nöjeslokalen Verandan i Skellefteå för att ta lite luft.

Hon gick först ner till strandpromenaden, men där tyckte hon att det "kändes otäckt", så därför gick hon upp en gata till Strandgatan.

Det skulle hon inte ha gjort, för där blev hon våldtagen av en främmande man.

"När hon gick på trottoaren kom en man upp bakom henne och tryckte henne mot en husfasad. Där utför han sexuella handlingar som är att jämföra med samlag", skriver polisen på sin hemsida.

Under händelseförloppet kom det dock fram en annan kvinna och frågade ”vad händer”? Då avbröt gärningsmannen våldtäkten och lämnade platsen.

Våldtäkten ska ha varit så allvarlig att den drabbade kvinnan fick fysiska skador, berättar polisen.

Polisen vill nu få tag på kvinnan som gick förbi brottsplatsen samt andra möjliga vittnen.

"Vi vädjar till kvinnan som passerat platsen att höra av sig till oss. Det är av yttersta vikt att vi får höra vad vittnet har sett och hört. Detta gäller även andra som har gjort iakttagelser efter midnatt om de sett en kvinna lämna nöjesstället och gå söderut mot strandpromenaden vid ett-tiden och sedan händelseförloppet på Strandgatan", skriver polisen.

Polisen vägrar dock gå ut med något signalement på gärningsmannen.

Nya förhör ska nu hållas med offret.


Kolumn: Joakim Andersen. Sahra Wagenknecht höjer upprorsfanan mot PK-väldet och invandringen i sin nya bok.0 Plus

Varning för starka bilder! Ena kvinnan går till attack – men offret ger tillbaka med samma mynt.0 Plus

Nyheter från förstasidan

100 radhus ska fixa "integrationen" i Rinkeby

"Här är det nya Stockholm!" Socialdemokraternas nya experiment för att "blanda upp".0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Svindyra pjäsen äntligen på plats. Konstnären Katharina Grosse kammar hem 26 skattemiljoner på projektet.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Wests nya musikvideo: "Nigger Heil Hitler". Stjärnan chockar på nytt.0 

Rekordmånga svenskar "läser" böcker. Majoritet läser dagligen – men även ljudböcker räknas.0