Tre befaras omkomna i brand

Publicerad 6 oktober 2012 kl 14.04

Inrikes.Tre personer befaras ha omkommit i en husbrand i Ellös på Orust uppger polisen. En förundersökning gällande grov mordbrand har inletts under förmiddagen.

Gilla artikeln på Facebook

Branden startade igår kväll och hade ett snabbt händelseförlopp. Det har efter polisförhör kommit fram att sex personer befann sig i huset när branden startade och att tre av dessa lyckades ta sig ut. De övriga tre befaras ha omkommit i lågorna.

Polisens tekniker arbetar just nu på platsen för att utreda brandorsaken samt för att hitta de personer som dessvärre inte tycks ha tagit sig ut ur det brinnande huset i tid.

Enligt polisen är åtta personer skrivna på adressen medan fastighetsägaren påstår att det bara är tre av dessa som bor i huset.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

"Våra eliter har förklarat krig mot oss". Det är hög tid att vi slår tillbaka, sade Eva Vlaardingerbroek.0 Plus

Svensk våldtäktsstatistik chockar världen. Miljardärens intervention väcker nu debatt bland invandringskritiker.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Det våras för svensk ekonomi trots paus i bostadsrallyt

Rekordmånga säljare sänker priset.. Men för hushållen ser ekonomin nästa år ändå ljusare ut.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0