Genrebild.

Afghansk asylsökare knivhögg gravid kvinna – barnet dog

Publicerad 14 januari 2019 kl 10.09

Utrikes. En afghansk asylsökare har knivhuggit en polsk kvinna på ett sjukhus i Tyskland. Till följd av attacken dödades kvinnans ofödda barn, uppger Deutsche Welle.

Dela artikeln

Det var i fredags som en 25-årig polsk kvinna blev attackerad av en afghansk asylsökare på ett sjukhus i den tyska staden Bad Kreuznach, där kvinnan var inlagd.

Afghanen ska av någon anledning ha besökt kvinna, och sedan hamnat i en "våldsam argumentation" med henne, säger polisen.

Mannen knivhögg kvinnan upprepade gånger.

Hon fick livshotande skador och behövde omedelbart opereras. Kvinnan överlevde men det ofödda barnet dödades.

Gärningsmannen flydde från platsen men kunde senare gripas av polis vid en järnvägsstation.

Mannens motiv är i nuläget oklart, skriver den tyska tidningen.

Invandraren är häktad misstänkt för mordförsök, grov misshandel och olagligt avslutande av graviditet.


Hyllas som hjälte i sociala medier. Nu "varnar" myndigheterna för att sprida icke-tillrättalagd information om händelsen.0 Plus

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Mohammed fick stanna. Men den uteblivna utvisningen är Kristerssons fel.0