Regeringen satsar 300 miljoner på invandrarkvinnor

Publicerad 2 maj 2019 kl 10.55

Inrikes. Regeringen satsar 300 miljoner kronor på fler "insatser" för utrikes födda kvinnor, för att de ska komma i arbete. Regeringen påpekar att en stor del av dessa kvinnor arbetslösa, och omfördelar Arbetsförmedlingens resurser.

Dela artikeln

Regeringen konstaterar på sin hemsida att sysselsättningen bland utrikesfödda kvinnor är väldigt låg, 63,1 procent. 28 procent av de som är inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen i åldern 16–64 år är födda i ett annat land.

Regeringen har därför beslutat att omfördela Arbetsförmedlingens resurser, och ge 300 miljoner till fler insatser för invandrarkvinnor.

Omfördelningen av medel innebär att personer som inte omfattas av etableringsuppdraget kommer att kunna ta del av Arbetsförmedlingens insatser och program i högre utsträckning.

– Att få fler utrikes födda kvinnor i jobb är en viktig prioritering för regeringen. Satsningen på 300 miljoner kommer möjliggöra att fler kan ta sig in på arbetsmarknaden, säger arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S) i ett uttalande.


Kalabaliken bland badgästerna: "En fiendearmé". Nu jämförs ovälkomna landstigningarna med invasionen av Normandie.0 Plus

Liknande skräckscener även i Sverige. "Jag kommer aldrig att komma tillbaka till det här jävla landet."0 Plus

Nyheter från förstasidan

Tidögänget går mot 100.000 nya invandrare i år med

Nya siffrorna från Migrationsverket. Fortfarande inga tecken på minskad invandring – efter nästan tre år av "paradigmskifte".0 

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Mer från Inrikes

"Mycket oroande" att vart tionde äldre barn numera inte kan simma

Svensk Simidrott slår larm.. Simkunnighet är samtidigt ett grundläggande mål i läroplanen.0 

Brunnar sinar i stora delar av Sverige

Vattenbrist från Skåne till Boden.. Små grundvattenmagasin har mycket låga nivåer stora delar av landet.0 

Fördubblat antal sprängningar sedan 2024

Våldsläget skenar trots mediebild av motsatsen.. Under första halvåret 2025 har 104 sprängningar inträffat.0 

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0