Fridolin: Invandringen är inte problemet – jag ångrar ingenting

Publicerad 6 maj 2019 kl 15.01

Inrikes. Samhällsproblemen i Sverige beror inte på den gränslösa invandringspolitik som hans parti drivit på, förklarar avgående MP-språkröret Gustav Fridolin i TV4 Nyhetsmorgon.

Dela artikeln

I helgen avgick Gustav Fridolin som språkrör för Miljöpartiet.

När TV:4:s Ulf Kristoffersson frågar honom varför gick det gick så dåligt för Miljöpartiet i senaste valet, menar Fridolin att det beror på att klyftorna i landet har ökat samtidigt som hans parti förknippas med miljöfrågor.

Men det svaret köper inte Kristoffersson.

Han frågar om Fridolin inte tror att många väljare valde bort Miljöpartiet på grund av partiets "naiva syn" på asylinvandringen och att partiet tyckte att man "kunde ta emot hur många som helst". 

– Nej, det kan jag säga dig. Vi kommer stå pall för humanismen även i motvind. Det var ett svårt år, men Sverige har ju visat att vi klarar att växa. Det stora problemet i Sverige är inte att det kommer människor från andra länder, utan att klyftorna blivit så stora så att segregationen blir så stor, säger Gustav Fridolin i TV4.

När TV4-reportern sedan undrar om Fridolin inte ångrar Miljöpartiets invandringspolitik, svarar ex-språkröret blankt "Nej".


Nyheter från förstasidan

Ekonominyheter

Polskt rekordoljefynd i Östersjön

Jackpot för polackerna.. Fältet innehåller minst 33 miljoner ton olja och 27 miljarder kubikmeter gas.0 

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Inte bara AR-15. SD:s och regeringens förbudsplaner sväller.0 Plus

Vetenskap

Apmänniskan Lucy får ansiktslyft – så såg hon ut. Levde för 3,2 miljoner år sedan. 0 

Okända gifter upptäckta i svenskars blod. SPA:er i höga nivåer – hos samtliga undersökta bloddonatorer.0 

Kultur

Björn Skifs har fått pannlobsdemens – avslutar karriären. Kliver av scenen efter över 60 år i rampljuset.0 

Världens mest protestantiska land. Kyrkan där vi dyrkar våra makthavare.0