Kvinna ljög om våldtäkt - utpekad fick två års fängelse

Publicerad 15 oktober 2012 kl 19.26

Inrikes.Den 40-åriga mannen dömdes till två års fängelse av både tingsrätt och hovrätt för att ha våldtagit en kvinna 2009. Men nu erkänner kvinnan att allt var påhittat.

Gilla artikeln på Facebook

Enligt Västerbottenskuriren fanns det inga bevis mot mannen, men domstolarna dömde honom ändå till två års fängelse.

- Den sanning som fanns var den sanning jag fick höra, och det var att jag blivit våldtagen, säger kvinnan idag enligt Västerbottenskuriren.

Kvinnan riskerar nu att åtalas för falsk tillvitelse. Om hon döms riskerar hon böter.


Plusinnehåll Du behöver vara prenumerant på Fria Tider Plus för att ta del av hela denna artikel. Redan kund? Logga in direkt. Annars kan du skapa ett konto via erbjudandet nedan.

Köp Fria Tider Plus: 1 krona per dag

Hela dokumentet här. Alla metoder Lärarförbundet använder för att jaga iväg sverigedemokrater.0 Plus

"Hörde mystiska ljud." Kravaller när polisen ingrep efter bisarra fyndet.0 Plus

Nyheter från förstasidan

Åkesson skällde ut riksdagen för Bohlin-reaktionerna

Påminde om vem som infört mångkulturen. "Offren för denna smaklösa charad går inte ens att överblicka".0 

Ekonominyheter

Antiwar.com

Utrikespolitiska nyheter med fokus på icke-interventionism.

Senaste huvudledare

Blev värre än förväntat. "Pappaledighet", vanlig lagstiftning och irrelevanta samiska och romska verk på listan.0